Friday, May 18, 2012

The story of a blind girl:- LIFE IS A GIFT!!


There was a blind girl who hated herself because she was blind.
She hated everyone, except her loving boyfriend. He was always there for her.
She told her boyfriend, 'If I could only see the world, I will marry you.'

One day, someone donated a pair of eyes to her. When the bandages came off, she was able to see everything, including her boyfriend.

He asked her,'Now that you can see the world, will you marry me?'
The girl looked at her boyfriend and saw that he was blind. The sight of his closed eyelids shocked her. She hadn't expected that. The thought of looking at them the rest of her life led her to refuse to marry him.

Her boyfriend left her in tears and days later wrote a note to her saying: 'Take good care of your eyes, my dear, for before they were yours, they were mine.'

This is how the human brain often works when our status changes.
Only a very few remember what life was like before, and who was always by their side in the most painful situations.
Life Is a Gift

Today before you say an unkind word -
Think of someone who can't speak.

Before you complain about the taste of your food - Think of someone who has nothing to eat.

Before you complain about your husband or wife - Think of someone who's crying out to GOD for a companion.

Today before you complain about life -
Think of someone who went too early to heaven.

Before you complain about your children -
Think of someone who desires children but they're barren.

Before you argue about your dirty house someone didn't clean or sweep -
Think of the people who are living in the streets.

Before whining about the distance you drive
Think of someone who walks the same distance with their feet.

And when you are tired and complain about your job -
Think of the unemployed, the disabled, and those who wish they had your job.

But before you think of pointing the finger or condemning another -
Remember that not one of us is without sin and we all answer to one MAKER.

And when depressing thoughts seem to get you down -
Put a smile on your face and thank GOD you're alive and still around.
God Bless You.
SOURCE: PASTOR CARLOS KIRIMBAI FACEBOOK STATUS
Habari hii nimetumiwa na msomaji wa blog ya Maisha na Mafanikioa toka nyumbani Tanzania. Ni habari ya kufunza binafsi nimejifunza mambo mengi na nimeona niwashirikishe na wanzangu pia.

13 comments:

ray njau said...

Asante sana kwa ukarimu wako dada Yasinta.Hapa nakumbuka maneno haya:"WEWE UKIOMBA VIATU MWENZAKO ANAOMBA MIGUU".KAZI NI KWAKO!!!!!!!!

Simon Kitururu said...

Bonge la SHULE yani
!

Yasinta Ngonyani said...

Ray! ni kweli sisi binadamu hatulidhiki na tulichonacho...mara nyingi nimekuwa nikisikitika sana nionapo watoto hata watu wazima wakisema hii nguo mimi siitaki haijanipendeza au mimi sitaki hiki chakula hakinogi..wakati kuna wengine hawana cha kujisitiri kabisa wala maji ya kunywa hwana. Nimemuhurumia huyo kijana..lakini ndo maisha pia nimemsifu kwa moyo wake....
Kaka mpenzi Simon! Yaani haswa ni bonge la somo ambalo wengi inabidi tuyafikiria yaliyosemwa tusiwe wabinafsi/umimi...

Mtani said...

Je, inaweza kutumika kama kipimo cha upendo?

Je, huwa tunamaanisha tunaposema tunawapenda wengine?

Hili ni somo lililoenda shule, linagusa maisha ya ki-imani na maisha yetu ya kila siku.

Angalizo: Watu tusije tukaogopa kuwatendea mema wale tunaowapenda kwa kuogopa kwamba mambo yakiwanyookea wanasahau walikotoka na hivyo kuwatosa hata walio watendea wema.

"Tenda wema nenda zako, usingoje shukrani"

Rachel siwa Isaac said...

Duhh asante kwa Elimu hii da'YAasinta[Kadala].

Mtani:sijui nikuite kaka au dada, Umenena sana.

Wenu Kachiki,Muke ya Mubena!

Anonymous said...

ni funzo kubwa. hivi kuna wakati najiuliza, hivi lipi jema kwa binadamu? ubinafsi huu uliopitiliza unatokana na nini hasa??

ray njau said...

Asante sana dada Yasinta na wadau wote na kila mmoja akatimize wajibu wake kwa jamii yake.

Phocus Lukanazya said...

Asante nami pia nashukuru kwa kunishirikisha kwa habari hiyo, kweli nami nimejifunza mengi kupitia story hiyo.
kila la kheri katika week end hii.
MUNGU AKUBARIKI UIMALIZE SALA WIKI HII. PAMOJA SANA!!

NN Mhango said...

Allow me to copy it and treasure it in my mementos. What an irony against egoism and blindness especially for those with eyes but nary use them correctly! Girl, this is surreal. Mwanadamu! Balaa tupu japo si wote.

Yasinta Ngonyani said...

Mwl Mhango karibu sana ww chukua tu hakuna shida..

Penina Simon said...

Thanks the good one,

ray njau said...

That is good,very good sister Yasinta!!

Yasinta Ngonyani said...

Penina na Ray ...Ahsanteni!