Tuesday, October 22, 2013

UJUMBE MZURI KWA WOTE WALIOOA NA WASIOOA NA KUOLEWA PIA WASICHANA NA WANAUME!!

Habari za leo ni matumaini yangu kuwa wote mna afya njema...Nimetumiwa ujumbe huu na msomaji wa Maisha na Mafanikio nikaona si vibaya kuweka hapa ili nanyi wenzangu mfaidike...haya karibu kusoma
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Very Touching Story....
A poor boy was in love with a rich man’s daughter….One day the boy proposed to her and the girl
said…”Hey! Listen, your monthly salary is my daily hand expenses..
How can I be involved with you..?
How could you have thought of that?
I can never love you, so forget about
me and get engaged to someone else
at your level”
But somehow the boy could not
forget her so easily…..Sometime 10
years later they stumbled into each
other in a shopping mall.
The lady again said….,”Hey.. ! You!
How are you? Now I’m married and
do you know how much my husband’s
salary is..? $15,700 per month! Can
you beat that? And he is also very smart”
The guy’s eyes got wet with tears on
hearing those words from the same
lady….

A few seconds later, her husband
came around but before the lady
could say a word her husband seeing
the guy, said……
“Sir you’re here and you’ve met my
wife..” Then he said to his wife,”This
is my boss, I’m also one of those
working on his $100 million project!
And do you know a fact my dear? My
boss loved a lady but he couldn’t win
her heart….That’s why he has
remained unmarried since.

How lucky would that lady have been,
if she had married this my boss now?
These days, who would love someone
that much?"
He said all these to his wife.
The lady looked in total shock but
couldn’t utter a word….
————— ————— ————— ——-
Life is so short and it’s just like a
mirror.
You can only see as much as it
reflects. So don’t be too arrogant or
proud by looking down on others
because of their current situations.
Things get changed with time just
like the weather..! Don’t under
estimate anyone because everyone
has a great future!
Where you have been rejected before,
you will be celebrated soon in Jesus name.

Shout a big AMEN if U're A believer
God bless you !

7 comments:

ray njau said...

Hii ni hadithi yenye hadithi ndani ya hadithi katika hadithi yenye kubeba siri katika mikikimikiki ya maisha na mafanikio.Acha kila mwenye kusoma na asome waraka huu.
Asante kwako da'Yas.

Erick said...

Things like these do happened, i hope whoever got ears has learn a lesson. Especially ladies they didn't want to build up their future husbands but, they expect somebody else to build it for them, its also good 2 start together from the scratch even though some times Men change after they move 2 another level.

Erick N

Yasinta Ngonyani said...

Naungana na waliotangulia...Tabia hii inazidi kuendelea tu kumpenda mtu bila mtu kama alivyo ...ila sio wasicha/wanawake wote wapo hivyo ila samaki akioza mmoja ndo inakuwa hivyo.

ray njau said...

NB:
"Life is so short and it’s just like a
mirror.
You can only see as much as it
reflects. So don’t be too arrogant or
proud by looking down on others
because of their current situations.
Things get changed with time just
like the weather..! Don’t under
estimate anyone because everyone
has a great future!"

Anonymous said...

nathani ungeandika kwa kiswahili wengi tungefaidika au ungetafsiri kwa kiswahili, wengi tunasoma hapa hatujuii kiinglish kiivyo so ingekuwa bora ungeitafsiri kwa kiswahili hata na wengine tusiojua lugha tuweze kuchangia chochote asante na ubarikiwe nadhani utalifanyia hilo utalifanyia kazi

Anonymous said...

Hivi aliye-comment hapo juu ni Erick mwanao dada Yasinta au? Duh kama ni yeye mbona amefika mbali sana mana mie nilidhania ni mdogo sana kujua hayo mambo. Nahamu kujua Dada Yasinta.

Yasinta Ngonyani said...

Usiye na jina wa 5:10 hapana si mwanangu ni moja ya wasomaji wa Maisha na Mafanikio. ..